Blackbird

/ ogólny / Co Twój mózg robi z Tobą w pracy?

Co Twój mózg robi z Tobą w pracy?

Czy jesteś tą osobą w zespole, która na spotkaniach chce zawsze „do brzegu” i jest nastawiona na cel? A może masz szczególne upodobanie do tego, żeby było „po kolei” i dopytujesz o szczegóły? Jak często mówisz na spotkaniach: „ok, ale jak możemy to zrobić inaczej?” i szukasz nowych rozwiązań? A może masz jeszcze inaczej?

Twoja para okularów

To jak masz, jest w dużym stopniu związane z…Twoją naturalną parą okularów, którą nosisz na co dzień. Nawet jeśli na Twoim nosie nie ma fizycznie okularów, to uwierz mi, że one tam są 🙂 Twoje okulary poznawcze, przez które filtrujesz rzeczywistość.

To są takie okulary na całe życie, prawie nigdy ich nie zdejmujesz i jest Ci w nich wygodnie. Wpływają one na to, co w pierwszej kolejności dostrzegasz, jak interpretujesz zdarzenia, jakim informacjom nadajesz priorytet – szczególnie w zderzeniu z nową sytuacją, gdzie nie możesz się odwołać do swojego doświadczenia i działasz instynktownie. Te okulary to Twoja dominująca perspektywa poznawcza.

Według niektórych teorii rodzisz się już z konkretną dominującą perspektywą poznawczą, według innych – uwidacznia się ona w dzieciństwie i można ją już zaobserwować u dzieci w wieku przedszkolnym. Teorie są różne, ja odwołuję się do modelu FRIS®, bo dla mnie ma najwięcej przełożenia na praktykę.

FRIS® mówi o czterech perspektywach poznawczych i o ludziach z czterech planet – ja wolę metaforę pary okularów 🙂 A więc gdzieś we wczesnym dzieciństwie, decyduje się, które okulary są Twoje i czy filtrujesz rzeczywistość przez perspektywę FAKTÓW, RELACJI, STRUKTUR, czy IDEI. Te okulary sprawiają, że pewne rzeczy widzisz od razu, z łatwością, że są one w Twoim naturalnym fokusie, a pewne – poza nim.

Co widzisz od razu

Jeśli Twoja naturalna perspektywa poznawcza to FAKTY, od razu zauważasz konkret i cel. Twoje okulary fokusują się na ograniczonym wycinku rzeczywistości – na tym, co ty uznajesz za najistotniejsze do realizacji Twojego konkretnego celu. Na tym co istotne Twoim zdaniem, żeby skutecznie i szybko dojść do celu. Dostarczyć. Zrealizować. Perspektywa faktów to naturalna umiejętność szybkiej selekcji informacji i upraszczania. Koncentrujesz się na tych elementach sytuacji, które wydają Ci się być obiektywne i niepodważalne – na faktach. Sprawnie rozpoznajesz związki przyczynowo- skutkowe, dominuje u Ciebie logiczny sposób myślenia. Szukasz tego, co praktyczne. Jesteś tą osobą, która mówi na spotkaniach „do brzegu” 🙂

Jeśli Twoja naturalna perspektywa poznawcza to RELACJE, od razu zauważasz sieć wzajemnych powiązań, połączenia między osobami i zdarzeniami. Widzisz, jak sytuacja wpływa na róże osoby. Jeśli jest jakiś problem w zespole, czujesz, jakby Cię personalnie dotyczył, stawiasz się w roli uczestnika. Intuicyjnie rozpoznajesz to, co łączy osoby, obiekty, zdarzenia – to co fizyczne, ale też to, co nienamacalne. Związki te odbierasz w sposób osobisty i subiektywny. Dominuje u Ciebie intuicyjny sposób myślenia. Wyłapujesz to, co niewypowiedziane. Jesteś w zespole barometrem atmosfery i energii – zanim ktoś złoży rezygnację, ty „wyczujesz” to dużo wcześniej 🙂

Jeśli Twoja naturalna perspektywa poznawcza to IDEE, od razu widzisz big picture. Patrzysz na sytuacje z lotu ptaka i dzięki temu widzisz szeroki kontekst. To, co widzisz, jest dla Ciebie punktem wyjścia do kreowania nowych koncepcji To, że jest tak, jak jest, nie znaczy, że nie może być inaczej – jesteś otwarty na wielość opcji i też – na zmianę strategii, nawet jeżeli już jesteś na etapie działania. Twoja głowa szybko idzie w stronę: „ co można zrobić tu inaczej”. Swobodnie podważasz to, co zastane i z łatwością odkrywasz nowe nieoczywiste zależności. Lubisz eksperymenty i lubisz improwizować na spotkaniach. Dominuje u Ciebie lateralny sposób myślenia.

Jeśli Twoja naturalna perspektywa poznawcza to STRUKTURY, od razu widzisz szczegóły, poszczególne elementy. Bierzesz sytuację pod lupę i wnikasz w głąb problemu. Docierasz do podstaw i przyczyn sytuacji przez analizę jej elementów składowych. Masz łatwość operowania na dużym poziomie szczegółowości i uwzględniasz wiele kryteriów na raz. Kategoryzujesz i analizujesz – dominuje u Ciebie analityczny sposób myślenia. Lubisz najpierw dokładnie zbadać problem i mieć poczucie dogłębnego zrozumienia sytuacji – dopiero wtedy działasz. Na spotkaniach lubisz być przygotowany i lubisz, jak jest „po kolei” 🙂

Pierwszy dzień w pracy

Żeby dać Ci prosty przykład, jak to może działać u Ciebie w pracy, wyobraź sobie, że budzisz się rano i okazuje, się, że jesteś managerem w dużej korporacji. Masz zero doświadczeń na stanowisku managerskim. Od czego zaczynasz pierwszego dnia w pracy?

Jeśli Twoja dominująca perspektywa poznawcza (czyli twoja naturalna para okularów, przez którą filtrujesz rzeczywistość) to FAKTY, to od razu zapytasz się, co jest do dowiezienia i na kiedy.

Jeśli twoja dominująca perspektywa to REALCJE, to pewnie najpierw poznasz zespół.

Jeśli STRUKTURY – zaczniesz od gruntownego zrozumienia procedur.

A jeśli IDEE, naturalnie przyjdą do Ciebie pytania, co nowego można tu zrobić i jak można to zrobić inaczej.

Stan flow

Twoja naturalna para okularów decyduje o Twoim STYLU MYŚLENIA. Styl myślenia opisuje Twój sposób percepcji i Twoją pierwszą reakcję, a co za tym idzie – mówi o twoich naturalnych predyspozycjach, czyli – o tym co przychodzi C z łatwością i co sprawia Ci przyjemność.

Czasami mówimy, że mamy flow, jesteśmy w stanie flow, czujemy flow – lub też – zupełnie nam go brakuje. Zdaniem psychologa Mihaly Csikszentmihalyi, autora teorii przepływu (flow) , największą satysfakcję życiową przynosi Ci realizacja ambitnych zadań, w których aktywnie wykorzystujesz w działaniu swoje mocne strony. Kiedy jesteś w stanie flow osiągasz pełnię koncentracji, zaangażowania i produktywności. Zobacz, co Cię uskrzydla w zależności od Twojego stylu myślenia:

Jeśli Twoją dominującą perspektywą są FAKTY, najsilniej angażujesz się w pracę, której skuteczność można zmierzyć szybkością i liczbą osiągniętych celów.

Jeżeli Twoją dominującą perspektywą są RELACJE, najbardziej angażujesz się w pracę, jeżeli jej cel ma dla Ciebie głęboki wymiar osobisty.

Jeżeli Twoja dominującą perspektywą są IDEE, największą satysfakcję odczuwasz z pracy wtedy, gdy zajmujesz się czymś nowym, do tej pory niewypróbowanym.

Jeżeli twoją dominującą perspektywą są STRUKTURY, najbardziej angażującym dla Ciebie zadaniem jest docieranie do sedna problemu o zawiłej i niejasnej strukturze.

Badanie FRIS® określa, jak korzystasz ze wszystkich 4 perspektyw poznawczych, w jakiej kolejności masz do nich dostęp i z jaką łatwością. Jeśli ciekawi Cię, jak to wpływa na Twoją komunikację, współpracę w zespole i Twoją ścieżkę zawodową, zapraszamy Cię do nas na konsultację – jesteśmy oficjalnym partnerem FRIS®.

Jeśli chcesz zobaczyć przykładowy raport FRIS® zespołowy lub indywidualny, skontaktuj się ze mą: iwona@hello-blackbird.com

Autorka artykułu: Iwona Piwowarczyk

Ustęp o stanie flow zacytowany za podręcznikiem trenerskim FRIS – style myślenia i działania, Anna Samborska-Owczarek.