Blackbird

/ ogólny / Kobiece i męskie w pracy

Kobiece i męskie w pracy

W 21 wieku wiele kobiet zastanawia się, na ile w pracy mogą pokazać tzw. “kobiece” cechy i zachowania, a na ile będzie to postrzegane jako nieprofesjonalne. Przeczytaj artykuł Alicji Sekret, współtwórczyni naszego programu dla kobiet liderek Dare to be You.

Frederic Laloux, twórca konceptu turkusowego zarządzania, w przybliżeniu obliczył, że miejscu pracy pokazujemy jedynie 1/16 naszej osobowości. Że tam jesteśmy kimś innym niż w domu – nakładamy maskę profesjonalizmu i ukrywamy pewne aspekty naszej natury. W przypadku kobiet są to aspekty, które świat może uznawać za niepożądane w biznesie, np. te uznawane za bardziej “kobiece”, jak emocje.

 

Dlaczego? Powodów jest wiele. Jednym z nich jest fakt, że świat biznesu do tej pory tworzony był przez mężczyzn, reguły, które nim rządzą tworzone były przez mężczyzn. W efekcie istnieją określone wyobrażenia co do osób, które np. mają piastować pewne stanowiska. Osoba na wysokim stanowisku menedżerskim powinna zachowywać się tak, jak zachowywały się inne osoby piastujące te stanowiska do tej pory. A że tymi osobami do niedawna w większości byli mężczyźni, łatwo wyobrazić sobie jakie są wymogi dotyczące tych zachowań. Drugim powodem, nierozłącznie związanym z pierwszym, jest fakt, że kobiety wychowuje się w taki sposób, żeby zachowywały się zgodnie z panującymi zasadami. Częściej wymaga się od nich posłuszeństwa i nie zachęca się do zastanawiania się nad sensownością panujących zasad. 

 

Dlatego właśnie stworzyłyśmy program Dare To Be You. Żeby pokazać kobietom, że nie muszą dostosowywać się do reguł, które były tworzone z myślą o innej grupie docelowej – o mężczyznach i przez mężczyzn. Że mogą w pracy pokazać swoją prawdziwą naturę. Mało tego, że tzw. cechy kobiece okazują się być cechami, których współcześnie oczekuje się od dobrego lidera, jak wynika z danych Harvard Business Review.

 

Program Dare to Be You powstał, żeby nauczyć kobiety jak zmieniać podejście do tego, co przez wiele lat uważały za swoją słabość, a co de facto jest ich zasobem. Po to, żeby nauczyć kobiety jak stawiać granice w sytuacjach biznesowych. I żeby uwierzyły, że to, co w nich kobiece może w harmonii współistnieć z tym, co w nich męskie, z korzyścią dla ich życia zawodowego. 

 

Program to 6 spotkań – kick off, 4 spotkania tematyczne i off-boarding – w których omawiamy:  

 

  • jak przekonania wpływają na naszą rzeczywistość 
  • jak możemy pracować nad przekonaniami, żeby mieć większe poczucie sprawczości
  • jak czerpać siłę z naszych tzw. kobiecych cech
  • jak integrować męskie i kobiece cechy
  • jak słuchać sygnałów z ciała i do czego można je wykorzystywać
  • jak budować zdrowe granice w pracy
  • jak dbać o siebie w sytuacjach stresujących

i wiele innych tematów.

 

Jednym z najbardziej zaskakujących elementów naszego programu dla uczestniczek był temat integracji kobiecych i męskich cech. Wiele z nich pierwszy raz w życiu usłyszało, że to jest ok, żeby w biznesie zachować swoją kobiecą tożsamość. Że nie ma w tym niczego złego. Ale też, że nie przestają być kobietami, jeśli czują, że któraś z tzw. męskich cech jest im bliska. Wynika to z faktu, że wzrastały w kulturze, która narzucała im określone wzorce “kobiecych” i “męskich” zachowań. 

 

Do pracy nad tym elementem w programie wykorzystujemy “Podróż bohaterki” Maureen Murdock, psychoterapeutki pracującej w nurcie jungowskim. Murdock byłą studentką Josepha Campbella, która po latach pracy z nim zdała sobie sprawę z faktu, że kobiety “nie przystają” do stworzonego przez niego modelu podróży bohatera. Że kobiety idą przez życie zupełnie inaczej, niż mężczyźni, bo zupełnie czegoś innego się od nich wymaga. Co ciekawe, jednym z pierwszych etapów podróży kobiety, która chce od życia czegoś innego, niż to, co jest od niej standardowo wymagane, jest właśnie odłączenie się od kobiecości. 

 

Oznacza to, że całe pokolenia kobiet dostawały jasny sygnał – to będzie cena, którą zapłacisz za to, żeby żyć inaczej, po swojemu. Taki obraz towarzyszył nam wszystkim przez wiele lat w historii (Joanna d’Arc), czy pop kulturze (“Pracująca dziewczyna” i wiele innych filmów). W programie pokazujemy uczestniczkom, jak polubić swoją kobiecą stronę w pracy. Więcej, jak czerpać z niej moc! I wreszcie, jak, na ostatnim etapie podróży “bohaterki” zintegrować cechy męskie i kobiece. Pokazujemy, że tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wykorzystać pełnię swojego potencjału. 

 

Uczestniczki naszego programu uczą się:

  • jak zmieniać ograniczające przekonania i zachowania, a tym samym jak budować wspierające nawyki
  • jak budować swoją asertywność w zdrowy sposób
  • jak dbać o swój well-being w pracy
  • jak budować swoją sprawczość 
  • jak lepiej podejmować decyzje

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o programie Dare to Be You? Skontaktuj się z nami:

alicja.sekret@hello-blackbird.com