Coaching grupowy w Twojej organizacji
Szukasz skutecznych form wsparcia dla Twoich pracowników i Twojej organizacji? Zobacz, co może Ci zaoferować coaching grupowy. W artykule przeczytasz, czym coaching grupowy różni się od klasycznego coachingu i szkoleń, jak wyglądają spotkania i kiedy z nich skorzystać.
Dlaczego coaching grupowy?
Na pewno wiele razy doświadczyłeś tego, że samo szkolenie nie wystarczyło do wprowadzenia zmiany. Coaching grupowy jest ciekawym i skutecznym uzupełnieniem programów szkoleniowych i mentoringowych. Czyli: najpierw zdobywasz wiedzę a potem na sesjach grupowych zderzasz ją z refleksją, z doświadczeniami, samodzielnie planujesz i pracujesz nad wdrożeniem – ze wsparciem coacha grupowego.
Coaching grupowy jest też ciekawym benefitem dla Twoich pracowników – wspiera ich w obszarze wellbeing i work-life balance. Wzmacnia budowanie Twojego wizerunku jako pracodawcy. Poza tym efekty coachingu grupowego mogą być większe niż w tradycyjnym coachingu, a jego koszty w przeliczeniu na jednego pracownika są dużo niższe. Nie musisz wydawać całego swojego budżetu, żeby zaoferować wsparcie indywidualne każdemu pracownikowi. Możesz otworzyć w swojej organizacji grupy coachingowe, które wspierają cele twoich pracowników.
Coaching grupowy:
- wspiera wdrożenie nowych umiejętności
- wspiera zmianę w organizacji
- uzupełnia programy szkoleniowe i procesy mentoringowe
- jest ciekawym benefitem dla pracowników w obszarze work-life balance
- jako część kultury wellbeing w twojej firmie wzmacnia budowanie Twojego wizerunku pracodawcy
Kiedy coaching grupowy?
Wszędzie tam, gdzie czujesz, że jakaś grupa Twoich pracowników potrzebuje wsparcia związanego z pracą i karierą, ale też wsparcia na pograniczu pracy i życia prywatnego oraz – jako kontynuacja programów szkoleniowych i mentoringowych. Kilka przykładów, kiedy my proponujemy naszym klientom tę formę wsparcia:
– coaching grupowy dla kobiet wracających z urlopu macierzyńskiego
– dla rodziców małych dzieci: jak pogodzić prace i macierzyństwo
– coaching grupowy dla młodych stażem managerów i liderów
– coaching grupowy dla pracowników 50+
– coaching grupowy mocnych stron, w ramach pracy z talentami Gallupa
– coaching grupowy po szkoleniu z kompetencji managerskich, uzupełnienie naszej Akademii Managera
– coaching grupowy po szkoleniu z zarządzania międzykulturowego, część naszego autorskiego programu Breaking Barriers,
Co to coaching grupowy?
Najprościej mówiąc, to spotkania w grupie, podczas których wspieramy się i wymieniamy się doświadczeniami.
Coaching grupowy to dla mnie wykorzystanie potencjału grupy do wspierania indywidualnych celów uczestników spotkań.
To trochę coachingu indywidualnego, trochę facylitacji i moderowania, trochę elementów psychoedukacji plus magia grupy.
Zwróć uwagę na to, że grupa nie jest tożsama z zespołem. W sesjach coachingu grupowego mogą uczestniczyć pracownicy różnych działów i zespołów, którzy na co dzień nie współpracują ze sobą. Możesz dotrzeć w ten sposób do szerokiego grona odbiorców w Twojej firmie.
Dzięki sesjom:
- samodzielnie i ze wsparciem grupy wypracowujesz rozwiązania
- oglądasz problem z innej strony
- poszerzasz swoją perspektywę
- lepiej rozumiesz sytuację
- planujesz
- poddajesz refleksji
- wymieniasz się doświadczeniem z grupą
- otrzymujesz wsparcie w Twojej grupie coachingowej
- zmieniasz coś
- albo uznajesz, że nic nie musisz zmieniać
Jak wyglądają spotkania?
W strukturze sesji coachingu grupowego korzystam z:
Action Learning, Grup Balinta, Metody Aktywizującej Przeżywanie, Metody Analizy Grupowej, Design Thinking, schematu Thomanna
W coachingu grupowym jest tak, że coachem jest nie tylko coach. Wszyscy uczestnicy pełnią ważną rolę w grupie i współtworzą spotkania. Na spotkaniach uczymy się kompetencji coachingowych, wprowadzamy elementy psychoedukacji i uczestnicy grupy wchodzą w rolę coacha.
Jedna osoba pracuje nad swoim wyzwaniem podczas jednego spotkania, a magia coachingu grupowego polega na tym, że temat pracuje nie tylko u niej, ale u wszystkich osób, które biorą udział w sesji – jako uczestnicy aktywni i nieaktywni, przysłuchujący się. Można więc przy tej okazji, nawet jeśli nie zdecydowało się zgłosić do sesji, przepracować swoje sprawy.
Jeśli chcesz porozmawiać, jak moglibyśmy wprowadzić coaching grupowy do Twojej organizacji, skontaktuj się ze mną: iwona@hello-blckbird.com
Autor artykułu: Iwona Piwowarczyk