FRIS® – ludzie z 4 planet

FRIS® to polskie badanie i model, które służą do opisu kluczowych różnic w stylu myślenia i działania. Nazwa modelu stanowi skrót pierwszych liter słów: FAKTY-RELACJE-IDEE-STRUKTURY.

Twój Styl Myślenia wynika z tego, jaki rodzaj informacji: fakty, relacje, idee czy struktury, jest dla Ciebie najbardziej istotny i przydatny w momencie zetknięcia z nową sytuacją. (cytat)

Pracujemy z modelem FRIS® w 5 obszarach: rekrutacja, ścieżki kariery, role w zespole, współpraca w zespole lub z klientami, konflikty.

Model FRIS® świetnie sprawdzi się w pracy z zespołem, gdy chcesz zadbać o lepsze zrozumienie i współpracę. Jeśli wiesz kto, w jaki sposób myśli, komunikuje się i działa, to łatwiej jest Ci budować synergię w zespole, planować pracę czy rozwiązywać konflikty. Wzajemnie poznanie swoich stylów buduje empatię i sprawia, że nagle zachowania drugiej osoby z zespołu, które doprowadzały nas do szału, nie są już takie dziwne i denerwujące. Pozwala to docenić różnorodność i w pełni z niej korzystać.

Model FRIS® wykorzystujemy na sesjach indywidualnych z pracownikami, w kontekście planowania ich kariery lub z managerami w kontekście zarządzania zespołem. Sesje indywidualne mogą dać Ci głęboki wgląd w analizę indywidualną i pomagają lepiej zrozumieć Twój profil.

Na modelu FRIS® pracujemy z działami HR i wspieramy firmy w procesie rekrutacji na tzw. ostatniej prostej i w procesie on-boardingu. Sfrisowane firmy potrafią utrzymać talenty i wykorzystać ich potencjał.

4 Style myślenia FRIS®

Żeby w pełny zrozumieć model FRIS i nauczyć się, jak z niego korzystać, najlepiej przejść badanie i sesję FRIS. Poniżej dajemy Ci zajawkę, czym charakteryzują się poszczególne style myślenia FRIS®, czego nie lubią w komunikacji i co może prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień i konfliktów.

PARTNER to styl, który koncentruje się na relacjach. Partner traktuje sytuacje jako sieci wzajemnych powiązań wraz ze sobą jako ich uczestnikiem. Intuicyjne rozpoznaje to, co łączy osoby, obiekty, zdarzenia. Decyzje podejmują zgodnie z sercem i słucha emocji swoich i innych.

PARTNER nie lubi, gdy:

– stawiasz go pod ścianą i zmuszasz do podjęcia decyzji

– musi stanąć po czyjejś stronie w konflikcie

– nie może uwzględnić odczuć i opinii innych

– rozmawiasz z nim tylko o celach i danych

– nie dbasz o relacje i stosujesz zadaniowy styl komunikacji

– ma podjąć decyzję tylko w oparciu o cele biznesowe

– nie może wypracowywać rozwiązań wspólnie z grupą

BADACZ – to styl myślenia, u którego największą rolę odgrywają struktury i docieranie do podstaw i przyczyn sytuacji poprzez analizę jej elementów składowych. Badacze dążą do uzyskania kompletnego i spójnego obrazu problemu. Wymaga to operowania na dużym poziomie szczegółowości i uwzględnienia wielu kryteriów.

BADACZ nie lubi, gdy:

– nie może podjąć decyzji w oparciu o dane

– nie dostaje czasu na przeanalizowanie sytuacji

– jest zmuszony do improwizacji np. podczas spotkania wyrywasz go do odpowiedzi

– zadajesz mu pytania, na które nie zna odpowiedzi

– stawiasz go w sytuacji konfrontacji

– przekazujesz mu informacje niepełne, nieuporządkowane

– wysyłasz mu coś w ostatniej chwili i prosisz o zrobienie czegoś ASAP (nie daje mu to czasu na weryfikację informacji)

– wymagasz od niego zrobienia czegoś wystarczająco dobrze a nie perfekcyjnie

WIZJONER to styl, dla którego najważniejsza jest perspektywa idei, postrzeganie sytuacji globalnie, jako punktu wyjścia do kreowania nowych, własnych koncepcji. Wizjonerzy wychodzą poza obecny stan rzeczy, który jest jedynie jedną z możliwości. Mają swobodę podważania obecnych i odkrywania nowych nieoczywistych zależności.

WIZJONER nie lubi, gdy:

– nie dajesz mu przestrzeni do eksperymentowania

– nie podzielasz jego entuzjazmu do innowacyjnych projektów

– nie chcesz wysłuchać jego wizji

– krytykujesz jego nie w pełni dopracowane pomysły

– podcinasz mu skrzydła komentarzami w rodzaju „nie da się”

– na etapie tworzenia pytasz o budżet, cele, liczby i inne konkrety

ZAWODNIK to styl myślenia, który koncentruje się na faktach i tych elementach sytuacji, które wydają się niepodważalne i obiektywne. Zawodnicy szybko ocenią fakty pod względem ich przydatności. Sprawnie rozpoznają też związki przyczynowo skutkowe.

ZAWODNIK nie lubi, gdy:

– spotkanie lub rozmowa nie mają jasno zdefiniowanego celu i czasu trwania

– komunikujesz się z nim, pomijając fakty

– odbiegasz od tematu rozmowy, snując dygresje

– chcesz testować każdy pomysł

– przeszkadzasz mu, gdy jest skupiony na zadaniu

– wypowiadasz się z sposób niejednoznaczny: „to zależy”

– wysyłasz mu długie kwieciste maile

– spóźniasz się lub np. przedłużasz spotkanie (nie kończysz go punktualnie)

– zmieniasz zdanie – wracasz do już rozwiązanych problemów

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak komunikować się z przedstawicielami innych stylów myślenia?

Kliknij i pobierz ebook – FRIS – „Ludzie z 4 innych planet”

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki styl myślenia i działania reprezentujesz i jak możesz to wykorzystać w pracy, skontakuj się z nami: marta@hello-blackbird.com, iwona@hello-blackbird.com